Simon Søgaard er også spillende ass.træner i den kommende sæson

Den stærke bagspiller der i sidste sæson var den store profil på GHK holdet, spiller altså i den grønne GHK trøje stadigvæk hvis nogen havde været i tvivl. På rygtebasis har Simon selvfølgelig været i spil i mange højere rangerende klubber, men det rygte er skudt i jorden igen.

Simon spillede en fantastisk sæson for os, han har en kæmpe rolle på holdet, både på og uden for banen.

Den bomstærke bagspiller har aldrig været tvivl.:

"Det er selvfølgelig i Give Håndboldklub jeg helst vil spille. De fantastiske mennesker der er i og omkring klubben og ikke mindst det fantastiske fællesskab Vi har på holdet, spillere og ledere imellem er unikt. Vi har en fantastisk hjemmebane i Ikærhallen med rigtig mange engagerede fans der bakker os op uge efter uge, både på hjemmebane og udebane. Vores hold står et rigtig godt sted og nu skal vi sammen arbejde hårdt frem mod den nye sæson og ligge flere lag på I vores spil, og så sigte mod nye og større mål sammen"

 

Sammen er Vi stærke.

IMG 5990